2023 - Hazai gyógyszergyártás jelene – versenyképességének jövője
Időpont:
Helyszín:
Radisson Blu Béke Hotel,
Teréz körút 43. Parkolás: Közeli utcákban, parkolóházakban
Fővédnök
NAGY MÁRTON
GAZDASÁGFEJLESZTÉSI MINISZTER
A rendezvényről
A magyarországi gyógyszeripar képviseletére 1990-ben alakult Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) ma 29 tagvállalatot tömörítő civil szervezetként, 2020 óta pedig a Külgazdasági- és Külügyminisztérium - így közvetve Magyarország Kormánya - stratégiai partnereként tevékenykedik.
A magyar gyógyszergyártás nem csupán az egyik legrégebbi hagyománnyal bíró iparág Magyarországon, de rendkívüli potenciállal is rendelkezik, nagy foglalkoztató, és a leginnovatívabb feldolgozóipari ágazat. Tagvállalataink több társadalmi felelősségvállaláshoz köthető tevékenységet is felkaroltak az oktatás, a tehetséggondozás, az egészségmegőrzés, a munkavállalók jóléte és képzése, a szemléletformálás és a rászorulók megsegítése terén. Büszkék vagyunk arra, hogy ma Magyarországon az alapellátásban minden második beteg a MAGYOSZ valamely tagvállalatának készítményével gyógyul, az ellátás biztonságának szempontjából tehát létfontosságú az iparág.
A koronavírus okozta globális egészségügyi katasztrófa, a közvetlen szomszédságunkban dúló háború, és a mindezen drámai események következtében kialakult negatív gazdasági folyamatok hatással bírnak nemcsak a nemzetgazdaság eredményességére, de a gyógyszeripar fenntarthatóságára, s a hazai (és globális) betegellátást is veszélyeztetik! Hisszük, hogy a súlyos és visszafordíthatatlan veszteségek elkerülése érdekében a szakmai- és politikai döntéshozók, a gazdasági élet, valamint a hazai betegellátás szereplői között aktív és gyakori párbeszédre, és annak eredményeképpen létrejövő, a hazai ipar fenntarthatóságát biztosító iparpolitikára van szükség.
A MAGYOSZ küldetése a világszínvonalú magyar gyógyszeripar évszázados hagyományainak továbbéltetése, új hagyományok teremtése. E küldetést teljesítendő, a MAGYOSZ 2023-ban immáron hatodik alkalommal szervezi meg konferenciáját „2023 - Hazai gyógyszergyártás jelene - versenyképességének jövője” címmel, ahol nemzetközi és hazai példákon keresztül szeretnénk bemutatni az iparpolitika- és stratégiaalkotás fontosságát.
Előadók
Nagy Márton
Gazdaságfejlesztési miniszter, Gazdaságfejlesztési Minisztérium
Nagy Márton 2022. májusától a gazdaságfejlesztési miniszter, korábban Orbán Viktor miniszterelnök főtanácsadója volt. Okleveles közgazdász.
1998 - 2000 között az Államadósság Kezelő Központ elemzőjeként kezdte pályafutását, majd 2000 - 2002-ig az ING vezető közgazdászaként tevékenykedett. 2002-ben csatlakozott az MNB csapatához. 2015-től a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért, pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős alelnöki pozícióját töltötte be. Emellett az MNB Monetáris Tanácsának elnökhelyetteseként, a Pénzügyi Stabilitási Tanács tagjaként, valamint a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi szakosztályának elnökeként is ellátta feladatait, valamint lektorként és oktatóként is tevékenykedett.
Számos kutatás, elemzés és cikk szerzője. Kutatásai és publikációs területei főként a banki termékek árazására, az egészséges hitelezésre fókuszálnak. Szakmai publikációiban a pénzügyi rendszer kihívásait elemzi. A jegybank alelnökeként részt vett többek között a Növekedési Hitelprogram elindításában, a devizahitelek forintosításában, a Növekedési Kötvényprogram életre hívásában.
2014-ben megkapta a Popovics Sándor díjat, amely a feltörekvő, a közgazdaság és a pénzügyek területén kimagasló szakmai munkát nyújtó szakemberek számára adható elismerés.
Dr. Greskovits Dávid
Elnök, Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége
Ügyvezető igazgató, MEDITOP Gyógyszeripari Kft.
Greskovits Dávid a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán szerzett doktori fokozatot.
Pályáját a Richter Gedeon Vegyészeti Gyárban kezdte termelésirányító gyógyszerész, drazsírozó üzem részlegvezető és üzemvezető helyettes pozíciókban. 4 évet töltött Nigériában az Imarsel Chemical Co. termelési igazgatójaként, mielőtt 1992-ben a MEDITOP Gyógyszergyártó és Forgalmazó Kft. társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója lett. 1996-tól a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. Gyógyszertechnológiai Kutató Laboratóriumának főosztályvezetője.
Jelenleg a MEDITOP Gyógyszeripari Kft-nél társtulajdonos, ügyvezető igazgató. 1995-ig a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökségi tagjaként az Ipari Bizottságot vezette, részt vesz a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság munkájában, 2007-2017 között a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének alelnöke, valamint a Kis Közepes Vállalkozások Szekció elnöke. 2017-ben a MAGYOSZ Elnökének választották. Évek óta a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának Oktató Gyógyszerésze, valamint a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának Címzetes Egyetemi Tanára. Munkásságát Dávid Lajos és Hincz György emlékéremmel is elismerték. 11 gyógyszeripari szabadalom és 12 nemzetközi és magyar publikáció fűződik a nevéhez.
Prof. Dr. Csath Magdolna DSc
Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatóprofesszora
Prof. Dr. Csath Magdolna a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatóprofesszora, korábban a Nemzeti Versenyképességi Tanács tagja. Előzőleg a Szent István Egyetem professzora és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem magántanára, ahol a „Jó állam” kutatás keretében több évig vezette „A gazdasági stabilitás és versenyképesség” munkacsoportot, és további kutatásokat is irányított, amelyek szakkönyvek kiadásával zárultak. Közöttük kiemelkedő a „A fenntarthatóság árnyalatai” című, amely 2021-ben jelent meg.
Érdeklődési és kutatási területei elsősorban a versenyképesség és gazdasági stabilitás, a gazdaság mint nemzetbiztonsági tényező, az állami szektor és a közszféra stratégiai menedzsmentje, innovativitása és minőségbiztosítása témaköröket ölelik fel. De foglalkozik a kisvállalkozások szerepével a modern gazdaságokban, és kutatja üzleti környezetük alakulásának főbb tendenciáit. Versenyképességi kutatásai között kiemelkedő helyen szerepel az un. puha tényezők, közöttük a kultúra és a társadalmi tőke versenyképességet befolyásoló szerepének vizsgálata. Legfrissebb könyvét – amelyet írt és szerkesztett is – az Akadémiai Kiadó adta ki 2022-ben, „Versenyképességi Mozaik” címmel. 2015-ben a nemzetgazdasági minisztertől a „Magyar vállalkozásokért”, a köztársasági elnöktől pedig a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést kapta meg.
Ásványi Tibor
Elnök, MAGYOSZ KKV Bizottság
Ügyvezető igazgató, Naturland Magyarország Termelő és Kereskedelmi Kft.
Ásványi Tibor a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szerzett közgazdászként diplomát, 1994-ben. 1995-ben kezdett el dolgozni a gyógyszeriparban a gyógyszer nagykereskedelem gazdasági területein, majd gyógyszertár hálózat működtetési tapasztalatokat is szerzett a 2000-s évek végén. A Naturlandnál 1999-ben kezdte pályafutását. 2001-ben ügyvezető igazgatója, majd a későbbiekben már a társtulajdonosa is lett a napjainkban 200 munkatársat foglalkoztató, és 450 különböző készítményt előállító, 100 %-ban hazai tulajdonú gyógyszergyártó vállalkozásnak.
Gyógyszergyártói, gyógyszer nagykereskedelmi, társadalombiztosítási, finanszírozási és széleskörű cégvezetői, pénzügyi-számviteli tapasztalatokkal rendelkezik. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács elnökségi -, a MÉKISZ Felügyelő Bizottsági tagjaként, a MAGYOSZ KKV Bizottságának elnökeként, ill 2019. közepe óta a MAGYOSZ elnökségi tagjaként fejti ki érdekérvényesítő képességét a gyógyszeripart érintő minden jelentős szakmai kérdésben.
Orbán Gábor
Vezérigazgató, RICHTER Gedeon Nyrt.
2017. november 1-től a Társaság vezérigazgatója. Korábban stratégiai igazgató, illetve vezérigazgató-helyettes pozíciót töltött be. 2017. áprilisától a Richter Igazgatóságának tagja. Karrierjét makrogazdasági elemzőként kezdte, először az MNB és az EKB közgazdászaként, később az Aegon Befektetési Alapkezelő portfólió-menedzsereként és kötvényüzletág-vezetőjeként dolgozott.
Két és fél éven keresztül a Nemzetgazdasági Minisztérium adó-és pénzügyekért felelős államtitkára volt, majd 2015. szeptembertől a Rothschild párizsi bankjánál dolgozott. Tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen, valamint az Egyesült Államokban végezte. Angolul és franciául felsőfokon, németül középfokon beszél.
Poroszlai Csaba
Alelnök, Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége
Vezérigazgató, Egis Gyógyszergyár Zrt
Poroszlai Csaba közgazdászként végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen (jelenleg Budapesti Corvinus Egyetem). A szakember mindig is a gyógyszeriparban dolgozott, 1998-ban kezdte pályáját a Béres Gyógyszergyárban. Itt szerezte első szakmai és iparági tapasztalatait, 2003-tól már a cég gazdasági igazgatójaként dolgozott.
Az Egishez 2008-ban csatlakozott: a vállalat stratégiai kontrolling vezetőjeként kiemelt fontosságú kontrolling-rendszerek fejlesztéséért felelt. 2011-ben gazdasági igazgatónak nevezték ki, és tagja lett az Egis igazgatóságának is. 2022-ben vezérigazgatóvá választotta az Egis igazgatósága, az azóta eltelt másfél évben e minőségében vezeti Magyarország egyik legnagyobb gyógyszergyárát. A MAGYOSZ alelnöki tisztségét 2023. május 18-a óta tölti be.
Jelena Livsica
Elnökségi tag, Magyarországi Gyógyszergyártók Országos szövetsége
Kereskedelmi vezérigazgató, Igazgatóság Elnöke, Teva Gyógyszergyár Zrt.
Jelena Livsica 2023. január 1-től a Teva Gyógyszergyár Zrt. kereskedelmi vezérigazgatója és Igazgatóságának elnöke. Ezt megelőzően a Teva Baltikum kereskedelmi vezetője volt, ahol a nagykereskedőket és a gyógyszertári kiskereskedelmi láncokat magában foglaló értékesítési csatornákkal való együttműködésért felelős csapatot vezette mindhárom baltikumi piacon: Litvániában, Lettországban és Észtországban.
Jelena 2015-ben csatlakozott a Tevához, mint Lettország kereskedelmi vezetője, és mint a Teva kapcsolattartója a nemzeti szakmai szövetségekkel. Ezt megelőzően Jelena senior termékmanagerként, majd igazgatóhelyettesként dolgozott a Berlin-Chemie lettországi szervezeténél. Korábban különböző üzletágakban, mint például a gyógyszeriparban, kozmetikai és reklám ágazatban töltött be marketing és management pozíciókat. Jelena Lettországban született, társadalomtudományi diplomáját a Rigai Stradina Egyetemen szerezte.
Jelena jelenleg a MAGYOSZ elnökségi tagja. Jelena vezetése alatt a magyarországi Teva ügyfélközpontúvá és hatékony szervezetetté vált.
Dr. Rónay Tamás
Alelnök, Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége
Vezérigazgató, Sanofi-Aventis Zrt., Chinoin Zrt.
Rónay Tamás gyógyszerészként végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán, majd a ma Corvinusnak nevezett egyetemen szerzett szakközgazdász diplomát.
Szakmai karrierjét orvoslátogatóként kezdte 1992-ben. 28 éve köteleződött el a Sanofi csoport mellett, 26 éve felsővezetőként üzleti és kereskedelmi területeken. Ez idő alatt a betegek és ezáltal a vállalatcsoport számára meghatározó fontosságú termékekkel foglalkozó üzletágakban dolgozott és vállalt vezető szerepet magyarországi, dél-kelet európai, valamint V4 országokat átfogó régiókban. 2020-ban, a Covid járvány indulásakor foglalta el a Sanofi-Aventis Zrt. és a Chinoin Zrt. vezérigazgatói pozícióját. 2022. májusától a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének alelnöke.
Dr. Bidló Judit
Az Egészségügy Szakmai Irányításáért Felelős Helyettes Államtitkár, Belügyminisztérium
Dr. Bidló Judit a Belügyminisztérium Egészségügy Szakmai Irányításáért Felelős Helyettes Államtitkára 2023. március 1 óta. Gyógyszerész, közgazdász, infobionikus-mérnök végzettsége van. A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság alapító tagja.
Gyógyszeripari tapasztalatait a Novartis cégnél és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületénél szerezte, melynek 4 évig volt igazgatója 2005-2009 között. 2009 óta az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál, majd annak jogutódjánál, az ártámogatási területen dolgozott. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő ártámogatási főigazgató-helyettese volt 2018. november 1-től 2023 februárig végéig.
A NEAK-nál felelős volt a járóbeteg gyógyszerellátás működéséért és finanszírozásáért, a gyógyászati segédeszközök és tételes elszámolású eszközök finanszírozásáért, valamint a tételes-, különkeretes-, és orphan gyógyszerkészítmények beszerzéséért, finanszírozásáért. A NEAK-nál működő Országos Molekuláris Onkoteam munkájában ma is részt vesz.
Fő feladatának jelenleg is az outcome alapú gyógyszerfinanszírozás megteremtését és a finanszírozási rendszerek COVID járvány miatt előtérbe kerülő telemedicina rendszerekhez történő adaptálását tekinti. E mellet elkötelezett híve az adatvezérelt egészségügyi döntéshozatal kialakításának.
Dr. Nagy Ádám
Iparügyekért Felelős Helyettes Államtitkár, Gazdaságfejlesztési Minisztérium
2019. március 15-én kinevezték az Innovációs és Technológiai Minisztérium Iparági stratégiákért és szabályozásért felelős terület helyettes államtitkárává. Majd 2023.01.01-től a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Iparügyekért felelős helyettes államtitkára lett.
Feladatkörét két fő terület alkotja: stratégiai tervezés az ipar területén (például: autóipar, élelmiszeripar, egészségipar, kreatív ipar) és a jogi szabályozás, jogszabályok előkészítése (műszaki és biztonsági szabályozás, mérésügy, akkreditálás, szabványosítás).Helyettes államtitkári kinevezése előtt 2013 és 2018 között a Nemzetgazdasági Minisztérium Iparszabályozási Főosztályának vezetője volt. 2014 óta az ENSZ Iparfejlesztési Szervezetének (UNIDO) nemzeti szakértője.2015 és 2017 között a versenyképességgel és növekedéssel foglalkozó magas szintű munkacsoport nemzeti szakértője volt (Európai Bizottság, Brüsszel).Angolul felsőfokon, németül középfokon beszél.
Bogsch Erik
Az igazgatóság elnöke, RICHTER Gedeon Nyrt.
Széchenyi-díjas magyar vegyészmérnök, okleveles mérnök-közgazdász. 1992-ben, negyvenöt évesen került a legnagyobb múltú és méreteit tekintve is a legnagyobb magyar gyógyszergyár, a Richter Gedeon Rt. élére. Az érettségi és a műszaki egyetem vegyészmérnöki karának elvégzése után 1970-ben lett a vállalat alkalmazottja - amelyet akkor még Kőbányai Gyógyszerárugyárnak hívtak -, ahol műszaki fejlesztéssel és a nemzetközi együttműködéssel foglalkozott. 1977-1983-ig Mexikóban dolgozott a Medimpex irodavezetőjeként, 1983-1987-ig fejlesztési főmérnökhelyettes volt, 1988-tól 1992-ig pedig a Medimpex UK londoni irodáját vezette. 1992 és 2017. november 1-je között a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója, 2017 óta pedig az igazgatótanács elnöke. 2006 márciusától a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökségi tagja.